تاخیر در پرتاب فضاپیمای «اوریون»+تصاویر

پرتاب فضاپیمای اوریون حداقل تا فردا به تاخیر افتاد. به گزارش مهر، عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا پرتاب آزمایشی فضاپیمای اوریون به تاخیر بیفتد. قرار است این فضاپیما در زمانی که حدودا سال ۲۰۳۰ اعلام شده فضانوردان را به مریخ اعزام کند. البته سفر به ماه و سیارکها نیز از جمله اهداف بلندمدتی است که ناسا از طراحی و ساخت این فضاپیما دنبال می‌کند.

تاریخ ویرایش: 13 آذر ماه 1393

پرتاب فضاپیمای اوریون حداقل تا فردا به تاخیر افتاد.

به گزارش مهر، عوامل مختلفی دست به دست هم دادند تا پرتاب آزمایشی فضاپیمای اوریون به تاخیر بیفتد. قرار است این فضاپیما در زمانی که حدودا سال ۲۰۳۰ اعلام شده فضانوردان را به مریخ اعزام کند. البته سفر به ماه و سیارکها نیز از جمله اهداف بلندمدتی است که ناسا از طراحی و ساخت این فضاپیما دنبال می‌کند.

با این حال چند عامل موجب شدند تا پرتاب آزمایشی این فضاپیمای سرنشین‌دار حداقل برای یک روز به تاخیر بیفتد. ابتدا و درحالی که تنها ۱۵ دقیقه به آغاز شمارش معکوس ۱۰ ثانیه‌ای پرتاب باقیمانده بود، مشاهده قایقی ناشناس در اطراف مرکز پرتاب کیپ کاناورال ناسا نگرانی هایی درخصوص آغاز این ماموریت در زمان از پیش تعیین شده مطرح شد.

فضاپیمای اوریون

فضاپیمای اوریون پیش از پرتاب

پس از رفع این نگرانی وزش جریان شدید باد آغاز شد. ناسا اعلام کرد که وزش باد در سطح زمین آنچنان شدید بوده که امکان پرتاب فضاپیما وجود ندارد.

درحالی که کمتر از دو ساعت به بسته شدن پنجره پرتاب فضاپیما باقیمانده بود، وزش باد تا حد زیادی فروکش کرد تا امیدها برای یکی از تاریخی‌ترین پرتابهای ناسا همچنان زنده بماند.

اما ناگهان چند تن از مهندسان ناسا متوجه بسته نبودن دو شیر سوخت راکت فضاپیما شدند. اگر اوریون در این حالت پرتاب می‌شد وقوع فاجعه‌ای دردناک همچون انفجار دو شاتل کلمبیا و چلنجر تقریبا محتمل بود.

در ادامه تلاش دانشمندان ناسا برای آماده ساختن اوریون برای پرتاب تا پیش از بسته شدن پنجره پرتاب بی ثمر ماند تا در نهایت ناسا رسما اعلام کند که اوریون امروز پرتاب نمی‌شود.

ناسا در جریان باز بودن پنجره پرتاب اوریون ۵ بار زمان مشخصی را برای آغاز این ماموریت تعیین کرد اما هر بار در آستانه پرتاب عملیات متوقف شد.

این آژانس فضانوردی اعلام کرده که فردا ساعت ۷ بامداد به وقت شرق آمریکا (۱۵ و۳۰ دقیقه جمعه به وقت تهران) پنجره پرتاب دوباره باز می‌شود.

  • دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه جدید

(ضروری)
 
(ضروری)
(ضروری)
نیازمندی های هوافضایی
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
نیازمندی های هوافضا
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
عکس های تصادفی
Cubesats Released From Space StationChrista McAuliffe Trains on a TreadmillExpedition 44 Qualification ExamsOrion flag flying above Christopher C. Kraft, Jr., Mission Control Center building
تبلیغات
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
نیازمندی‌های هوافضا
کتاب داستنی های علم پرواز
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
نیازمندی های هوافضا
اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران (جمپا)، 1397
آخرین نظرات
17 اسفند ماه 1397
مجید در نوشته مرجع کامل سنسورها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری:
به نظر میرسه که یک کتاب بسیار مفید بالاخص برای دانشجویان رشته هوافضاست.
13 اسفند ماه 1397
مهدي عناصري در نوشته آزمایش موفق پهپاد عمود پرواز سونی:
دو ساعت پروازي با 170 كيلومتر در ساعت بنظر عجيب است
9 اسفند ماه 1397
رضا در نوشته دانشکده‌ي مهندسی هوافضا، دانشگاه صنعتی شریف:
با سلام دوستانی که دوست دارن در مورد هوافضا، قبولی در دانشگاه و کارشناسی ارشد اطلاعاتی دا ...
9 اسفند ماه 1397
👩🏻‍🚀 در نوشته چگونه می‌توان فضانورد شد؟ :
من دوازده سالمه و واقعا دوست دارم فضانورد بشم و دارم تلاش می‌کنم برای فضانورد شدن از الان. ...