اختصاص پژوهانه بزرگ ناسا به پروژه تحت امر دانشمند ایرانی

 

دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید در صدر گروهی از پژوهشگران دیگر موفق به دریافت یک کمک مالی 4.5 میلیون دلاری از ناسا برای توسعه تحقیقات، تحصیل، آموزش و فرصت‌های مشارکتی در پروژه داده‌های بزرگ و تصویرسازی شده است.

تاریخ ویرایش: 9 خرداد ماه 1394

دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید در صدر گروهی از پژوهشگران دیگر موفق به دریافت یک کمک مالی 4.5 میلیون دلاری از ناسا برای توسعه تحقیقات، تحصیل، آموزش و فرصت‌های مشارکتی در پروژه داده‌های بزرگ و تصویرسازی شده است.

به گزارش ایسنا، پروژه پنج ساله «فرصت‌های مطالعاتی و کارآموزی در مجموعه داده‌های بسیار بزرگ» (FIELDS) که بهرام مبشر، دانشمند ارشد ناسا و استاد فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه ریورساید هدایت آن را بر عهده دارد، به آموزش دانشجویان اقلیت کم‌بازنمود در حوزه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات برای رسیدگی به کمبود بحرانی نیروی کار ضروری برای ماموریت‌های آینده ناسا خواهد پرداخت.

پروفسور بهرام مبشر
پروفسور بهرام مبشر

سازمان‌های دیگری مانند آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا و مدرسه عالی دو ساله سیستم دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در این پروژه دخیل هستند.

دانشجویان حاضر در این پروژه در همه سطوح تحصیلی، اقلیت کم‌بازنمود محسوب خواهند شد و دانشجویان مقطع کارشناسی از میان رشته‌های فیزیک، زیست، علوم رایانه و مهندسی در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و موسسات همکار انتخاب خواهند شد.

داده‌های بزرگ و دستکاری، تجسم، مدلسازی، و نقش آن در اکتشافات به طور فزاینده‌ای به ناسا و تمام علوم و مهندسی مرتبط است. بویژه ناسا دارای کاوشگرهای سیاره‌ای و حسگرهای مدارگردی است که داده‌های عظیمی را جمع‌آوری می‌کنند. این سازمان از نزدیک به 100 ماموریت فعال خود، تقریبا دو گیگابایت داده در دقیقه جمع‌آوری کرده است که معادل حدود 9000 کتاب 200 برگ است.

این حجم عظیم داده به زودی تا 1000 برابر افزایش خواهد یافت و چالش‌ها را برای ذخیره دستکاری و تصویرسازی این داده‌ها بشدت افزایش خواهد داد.

مبشر اظهار کرد: این جریان پیش‌بینی شده داده اکنون نمایشگر چالش‌های فنی در کنار نیاز به نیروی کار است. پروژه FIELDS شامل دانشجویانی در همه سطوح برای رسیدگی به مسائل در داده‌های بزرگ و ایجاد رویکردهای جدید برای تصویرسازی و بررسی این داده‌ها به منظور استخراج دانش قابل درک خواهد بود.

آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، مرکز اصلی ناسا برای این پروژه است. FIELDS شامل آموزش و تحقیقات دانشجویان مقطع کارشناسی، یک دوره آموزشی کارشناسی ارشد جدید در زمینه داده‌های بزرگ و تصویرسازی و تحقیقات دکتر و پسادکترا خواهد بود. هیات علمی دانشگاه برکلی در ریورساید به رهبری مبشر و کارکنان آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا بر همه فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی نظارت خواهند داشت.

هر کارآموز مقطع کارشناسی در طول دو سال طی تابستان، 10 هفته را در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا خواهد گذراند و سالانه 2000 دلار حقوق دریافت خواهد کرد. در طول بقیه سال تحصیلی، دانشحویان به تحقیقات تحت نظارت هیات علمی دانشگاه کالیفرنیا ادامه داده و سالانه 3000 دلار حقوق دریافت خواهند کرد. هر دانشجو برای دوسال با حقوق نزدیک به 70 هزار دلار پشتیبانی خواهد شد.

به گفته مبشر، هدف اصلی این پروژه، پیشرفت‌های بدست آمده توسط دانشجویان در تحقیقات دانشگاهی، کسب تجربه تحقیقاتی، دستیابی به مدرک دانشگاهی و بدستت آوردن شغل در حوزه‌های فیزیک، زیست، علوم رایانه و مهندسی است.

وی افزود: ما انتظار داریم که تحقیقات مشارکتی بین دانشمندان دانشگاه برکلی در ریورساید و آزمایشگاه جت پیشرانه ناسا و دانشجویان آن‌ها بتواند نتایج اولیه‌ای را برای پیشنهادات گرانت بیشتر به سازمان‌های خارجی ایجاد کند.

مبشر متذکر شد که تاکید این پروژه بر اطلاعات دیجیتالی مجموعه داده‌های بسیار بزرگ، به آماده‌سازی برای ضرورت پیش‌بینی شده نیروی کار در همه شاخه‌های علوم طبیعی و ریاضیات خواهد پرداخت.

به گفته وی، ظرفیت مدیریت، دستکاری و تصویرسازی داده‌های عظیم، دانشجویان فارغ‌التحصیل شده را برای گزینه‌های مختلف تحقیقاتی و کاری آماده خواهد کرد.

  • دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه جدید

(ضروری)
 
(ضروری)
(ضروری)
تبلیغات در پورتال هوافضای ایران
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
نیازمندی های هوافضا
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
عکس های تصادفی
Michael Hopkins Works with the Capillary Flow ExperimentOleg Kotov Measures EarthISS043E249688 (04/24/2015) --- This picture of Hawaii was tweeted out by NASA astronaut Scott Kelly on the International Space Station with this comment: "Just flew over you #Honolulu #Hawaii. Happy #MemorialDay! #YearInSpace ".Astronaut Mike Hopkins With SPHERES-RINGS
فرهنگ واژگان هوافضا-نسخه 1
   
عضویت در خبرنامه و آگاهی از تازه ها
تبلیغات
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران (جمپا)، 1397
نیازمندی های هوافضا
کتاب داستنی های علم پرواز
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
نیازمندی های هوافضا
آخرین نظرات
21 دی ماه 1397
اسماعیل درویشی در نوشته نرم افزار فلوئنت (FLUENT):
با سلام ممنون بابت مطالب خودتون استاد عزیز ما چطوري میتوانیم تکست فایل ها رو از فلوینت د ...
17 دی ماه 1397
علی در نوشته ماهنامه صنايع هوايي:
یاد مجله صنایع هوایی بخیر این مجله را من بیشتر در دهه هفتاد بین سال های 1373 تا 1378 می خ ...
11 دی ماه 1397
محمد در نوشته شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها):
سلام لطفا نیتونید راهنمایی کنید که شما origin and packing میفروشید?
8 دی ماه 1397
شرکت یاسان در نوشته اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران:
با سلام، احتراما شرکت یاسان، تامین کننده کلیه قطعات و تجهیزات الکترونیکی مخابراتی آمادگکی ...
6 دی ماه 1397
مهدی اسدی در نوشته پرسش و پاسخ پیرامون رشته مهندسی هوافضا (برگرفته از دانشگاه امیرکبیر):
میشه رشته های پر دارمد رشته ریاضی معرفی کنید
5 دی ماه 1397
پژمان فولادوند در نوشته نسل جدید اینترنت فضایی ناسا آماده استفاده شد:
سلام وقت بخیر.در رابطه با جاذبه در فضا نظری داشتم به این صورتکه در زمین به دلیل کروی بودن ...
28 آذر ماه 1397
هادی در نوشته پژوهشگاه هوافضا:
سلام آیا بنده میتونم اینجا امریه بگیرم؟ فوق لیسانس مکانیک، از دانشگاه تبریز گرفتم، ده سا ...
27 آذر ماه 1397
مهشید سالمدوست در نوشته فهرست کانال‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام:
باشگاه علمی تفریحی ایکات منحصر به فردترین باشگاه علمی ایران در دو موضوع هوانوردی و هوافضا ...