راکت «الکترون» شرکت فضایی «راکت لب» 13 ماهواره مکعبی ناسا را در مدار قرار داد

"راکت لب" بازار پرتاب ماهواره‌های کوچک را هدف قرار داده است و این بدان معنی است که این شرکت هزینه‌های پرتاب را برای مشتریانی که محموله‌های سنگینی ندارند، به طور چشمگیری پایین می‌آورد.

تاریخ ویرایش: 26 آذر ماه 1397

شرکت فضایی "راکت لب" 13 تاسواره (ماهواره مکعبی) متعلق به اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) را سوار بر موشک خود موسوم به "الکترون" با موفقیت به مدار برد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، شرکت "راکت لب" موفق به پرتاب ماموریت "الانا-19"(ElaNa-19) که پرتاب نانوماهواره‌های آموزشی و اولین ماموریت تاسواره‌ای ناسا است.

پرتاب 13 ماهواره مکعبی توسط راکت "الکترون" شرکت نوپای فضایی "راکت لب"

تاکنون ماهواره‌های کوچک ناسا در ماموریت‌هایی که بار بزرگتری را حمل می‌کنند، پرتاب شده بودند و این اولین ماموریت این آژانس در این کلاس است.

شرکت "راکت لب" در فاصله کوتاه اخیر، دو پرتاب را انجام داده است. پرواز تجاری اولیه آن، پرتاب ماموریت "اکنون زمان کسب و کار است" (It's Business Time) بود که پنج هفته پیش انجام شد و حالا هم پرتاب 13 تاسواره ناسا تحت ماموریت "الانا-19".

این پرواز، سومین پرواز و آخرین پرواز "راکت لب" در سال 2018 بود، اگرچه در ماه ژانویه 2019 با یک موشک الکترون دیگر موسوم به "on the pad" پرتاب‌های خود را ادامه خواهد داد.

پرتاب 13 ماهواره مکعبی توسط راکت "الکترون" شرکت نوپای فضایی "راکت لب"

موشک "الکترون" اولین موشک "راکت لب" است که یک موشک با طراحی انقلابی است تا ماهواره‌های کوچک یا همان تاسواره‌ها را برای هر شرکت یا کشوری به فضا ببرد.

"پیتر بک" بنیان‌گذار و مدیر عامل راکت لب گفت: پرتاب محموله‌های ناسا سوار بر موشک الکترون، یک افتخار و امتیاز بزرگ است و ما اولین پرتاب کننده تاسواره‌های برنامه "النا 19" هستیم.

وی افزود: سه بار رسیدن به مدار در طول امسال برای راکت لب، سال 2018 را به سالی خاص برای ما تبدیل کرده است. این پرتاب یک بهانه برای جشن عصر جدید بهبود دسترسی به مدار برای ماهواره‌های کوچک است.

پرتاب 13 ماهواره مکعبی توسط راکت "الکترون" شرکت نوپای فضایی "راکت لب"

این تاسواره‌ها اطلاعات لازم برای تحقیقات بیش از 250 دانشجو را جمع‌آوری می‌کنند و شامل بادبان‌های خورشیدی، ابزارهای هواشناسی فضایی و سیستم‌های بهبود ارتباط فضاپیماهای بزرگتر هستند.

"جاستین ترپتو" مدیر ماموریت "الانا-19" می‌گوید: تاسواره‌های ماموریت "الانا-19" عرضه کننده یک مجموعه متنوع از اهداف علمی و فناوری‌های مختلف است.

سایت پرتاب اولیه این شرکت در نیوزیلند تایید شده است و مجاز به 120 پرتاب در سال است.

این شرکت گزینه‌های مختلفی برای پرتاب ارائه می‌دهد، به این معنی که شما حتی می‌توانید ماهواره خود را با دیگران به اشتراک بگذارید تا هزینه‌ها را کاهش دهید.

راکت‌لب تاکنون بیش از 80 پرتاب موفق را در طیف وسیعی از برنامه‌ها داشته است و تاکنون 11 ماهواره را به فضا فرستاده است.

این شرکت فضایی تمام فناوری‌های خود را به شکل مستقل توسعه می‌دهد و از فیبر کربن همراه با فناوری چاپ سه‌بعدی برای ساخت الکترون بهره می‌گیرد که آن را به یک موشک سبک و منحصر به فرد تبدیل کرده است.

در آینده نزدیک باید انتظار این نوع ماموریت‌ها را داشته باشیم. "راکت لب" بازار پرتاب ماهواره‌های کوچک را هدف قرار داده است و این بدان معنی است که این شرکت هزینه‌های پرتاب را برای مشتریانی که محموله‌های سنگینی ندارند، به طور چشمگیری پایین می‌آورد.

اگر این کار را انجام دهد، می‌تواند مشوق استفاده از تاسواره‌ها شود و فضا را برای شرکت‌ها و دانشمندان به طور یکسان قابل دسترس‌تر کند.

در حالی که شرکت‌هایی مانند "اسپیس‌ایکس" (SpaceX) در حال حاضر به طور منظم محموله‌های مختلف را به مدار می‌رسانند، "راکت لب" وعده داده است که این حوزه را برای شرکت‌ها و موسساتی که نمی‌توانند از موشک‌های بزرگ برای ارسال ماهواره‌های خود بهره ببرند، دموکراتیزه کند.

نوشتار مرتبط:

یک شرکت نوپای فضایی دو راکت تجاری پرتاب می‌کند (+تصاویر)

  • دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه جدید

(ضروری)
 
(ضروری)
(ضروری)
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
نیازمندی های هوافضا
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
عکس های تصادفی
Logo Designed for NASAExpedition 37 Flight Engineer Luca ParmitanoOleg Kotov Practices Manual Docking TechniquesExpedition 42/43 Emergency Scenario Training Session
تبلیغات
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
نیازمندی‌های هوافضا
کتاب داستنی های علم پرواز
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
نیازمندی های هوافضا
اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران (جمپا)، 1397
آخرین نظرات
17 اسفند ماه 1397
مجید در نوشته مرجع کامل سنسورها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری:
به نظر میرسه که یک کتاب بسیار مفید بالاخص برای دانشجویان رشته هوافضاست.
13 اسفند ماه 1397
مهدي عناصري در نوشته آزمایش موفق پهپاد عمود پرواز سونی:
دو ساعت پروازي با 170 كيلومتر در ساعت بنظر عجيب است
9 اسفند ماه 1397
رضا در نوشته دانشکده‌ي مهندسی هوافضا، دانشگاه صنعتی شریف:
با سلام دوستانی که دوست دارن در مورد هوافضا، قبولی در دانشگاه و کارشناسی ارشد اطلاعاتی دا ...
9 اسفند ماه 1397
👩🏻‍🚀 در نوشته چگونه می‌توان فضانورد شد؟ :
من دوازده سالمه و واقعا دوست دارم فضانورد بشم و دارم تلاش می‌کنم برای فضانورد شدن از الان. ...