آشنایی با فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی

پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران در حال طراحی و ساخت فضاپیمای سرنشین‌داری برای انتقال و بازگرداندن فضانورد تا محدوده ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین هستند.

تاریخ ویرایش: 6 فروردین ماه 1394

پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران در حال طراحی و ساخت فضاپیمای سرنشین‌داری برای انتقال و بازگرداندن فضانورد تا محدوده ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین هستند.

در مراسم روز ملی فناوری فضایی که 28 بهمن ماه با حضور رییس جمهور برگزار شد از مدل «ماک آپ» فضاپیمای سرنشین‌دار E۱ که در پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی پژوهشگاه فضایی طراحی شده رونمایی شد.

مدل پیکرنما (ماک آپ) ساده شده طرح واقعی است که متناسب با هزینه و شرایط ساخت و کاربردی که از آن انتظار می‌رود می‌تواند از جنس‌های مختلفی ساخته شود. هدف پیکرنما در پروژه‌های فضایی بررسی ملاحظات مونتاژ‌پذیری و چیدمان مجموعه‌های داخلی و هم‌چنین بررسی سطح دسترس‌پذیری تجهیزات است.

فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی

پژوهشکده سامانه های فضانوردی که پیش از این کاوشگرهای پژوهش، پیشگام، کاوشگرهای ۴، ۲ و ۱ و تجهیزات مرتبط به این کاوشگرها را طراحی کرده و ساخته است در راستای ماموریت اعزام انسان به فضا به منظور توسعه فناوری و کسب دانش فنی اعزام فضانورد به محدوده ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین و بازگشت سالم آن، طراحی، ساخت، آزمایش، مونتاژ و پرتاب چند فضاپیما از کلاس E را در دستور کار قرار داده تا قابلیت اطمینان مناسب قبل از اعزام فضانورد به فضا فراهم شود.

ایران و یک دهه پیشینه پرتاب محموله‌های فضایی

پیشینه پرتاب کاوشگرهای فضایی در کشور محدود به یک دهه گذشته است. نخستین کاوشگر در قالب طرح «آزمایشگاه فضایی» در پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی (پژوهشگاه هوافضای سابق) طراحی، ساخته و آزمایش شد.

پژوهشگران و کارشناسان این مرکز از سال ۱۳۸۱، فعالیت‌های مطالعاتی و آزمایشی خود را با هدف دستیابی به فناوری ساخت و توسعه کاوشگرهای فضایی آغاز کردند و توانستند به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

ماموریت ارسال موجود زنده

آزمایش فضاپیمای سرنشین‌دار زیرمداری یک تنی همراه با مطالعات زیست فضایی در راستای ماموریت فضاپیمای سرنشیندار ایرانی صورت می گیرد که پیش بینی شده علاوه بر پیشرفت در راه اعزام انسان به فضا، منبعی برای کسب درآمد و گامی در جهت تبدیل علم به ثروت و توسعه اقتصاد دانش بنیان باشد.

فضاپیمای سرنشین دار ایرانی

این پروژه صرف نظر از اثبات و توسعه فناوری های استفاده شده از جنبه های علمی و اکتشافی و برنامه یی مورد توجه قرار داد. بررسی بی وزنی بر عملکرد رده های سلولی تحت شرایط جاذبه پایین از مهمترین اهداف علمی و اکتشافی فضاپیمای سرنشیندار ایرانی است. با تغییر پیکره بندی فضاپیما، یک قدم بزرگ برای طراحی و ساخت فضاپیمایی که امکان بازگشت از مدار و تحمل فشارهای شدید فاز بازگشت به جو را داشته باشد، برداشته می شود.

فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی

فضاپیمای سرنشین‌دار در حال ساخت قابلیت حمل یک فضانورد به فضا را دارد و پس از انجام چندین پرتاب آزمایشی و حصول اطمینان از کارکرد صحیح فضاپیما و حامل آن، یک فضانورد را در یک ماموریت زیرمداری به ارتفاع 175 کیلومتری اعزام و با ملاحظات ایمنی لازم به زمین بازمی گرداند.

در ادامه و با تکمیل فناوری‌های فضایی به ویژه با ایجاد قابلیت ارسال محموله‌های سنگین به مدار زمین، مقدمات پروازهای آزمایشی مداری این فضاپیما و سپس اعزام فضانورد به مدار زمین نیز فراهم خواهد شد.

طراحی فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی طی سه مرحله شامل طراحی مفهومی، طراحی اولیه و طراحی دقیق صورت می‌پذیرد که ماک‌آپ نمایش داده‌ شده بر اساس نتایج حاصل از مراحل اول و دوم طراحی ساخته شده و طراحی دقیق نیز توسط متخصصان پژوهشکدة سامانه‌های فضانوردی در حال انجام است.

مراحل بعدی پروژه شامل ساخت، مونتاژ، یکپارچه سازی و تست نمونه های پروازی و نهایتا عملیات پرتاب و تحلیل نتایج است.

فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی، دارای پیکره‌بندی مخروط - استوانه -بلانت است و به طور مشخص از سه بخش دماغه، بخش مخروطی و بخش استوانه‌یی تشکیل شده است.

بخش دماغه دربردارنده مجموعه چترهای بازیابی، بخش مخروطی شامل کابین فضاپیما و بخش استوانه‌یی شامل قفسه‌های پشتیبانی فضاپیما است.

در زیر بخش استوانه‌یی سپرحرارتی قرار می‌گیرد که از فضاپیما در برابر حرارت بالای ناشی از بازگشت مجدد به جو با سرعت بالا محافظت می‌کند.

در نمونه نهایی یک سامانه لغو پرتاب نیز برای شرایط اضطراری تعبیه خواهد شد. همچنین برای اتصال فضاپیما به حامل از یک آداپتور معکوس و سامانه جدایش استفاده خواهد شد.

قطر این فضاپیما 1.85 متر و ارتفاع آن 2.3 متر است. وزن فضاپیما در هنگام پرتاب در حدود هزار و 800 کیلوگرم و در حین برگشت در حدود هزار کیلوگرم خواهد بود. این فضاپیما علاوه بر حمل فضانورد، قابلیت حمل آزمایشات علمی-اکتشافی و محموله‌های زیستی به فضا را نیز خواهد داشت. آزمودن ادوات و تجهیزات مورد استفاده در سایر برنامه‌های فضایی کشور از دیگر توانمندی‌های این فضاپیماست.

زیرسیستم ها و فناوری‌ها

این فضاپیما به منظور فراهم کردن شرایط مناسب برای پرواز فضایی انسان احتیاج به زیرسیستم‌های سازه، پشتیبان حیات، ابزارهای تحقیقاتی علمی- اکتشافی، مدیرت پرواز، ارتباطات، هدایت، کنترل و ناوبری، جدایش، سپر و جاذب ضربه، بازیابی و لغو پرتاب دارد.

سناریوهای پرواز

پس از پرتاب و طی مسافتی معین، مطابق با سناریوی پروازی، ابتدا زیرسیستم لغو پرتاب و سپس با اتمام پیشران حامل، فضاپیمای سرنشین‌دار جدا می‌شود. سپس فضاپیما تا نقطه اوج پیش می‌رود. در مسیر بازگشت فضاپیما برای ورود مجدد به جو آماده می‌شود. پس از ورود به جو به منظور کاهش سرعت، ز‌یرسیستم های کاهنده سرعت (چترهای ترمزی و اصلی) فعال می‌شوند و در نهایت فضاپیمای سرنشین دار به سلامت روی زمین فرود می‌یابد. همچنین دو سناریوی اضطراری نیز برای این فضاپیما در نظر گرفته شده است که شامل سناریو لغو پرتاب و شرایط اضطراری در مسیر بازگشت می‌باشند.

فضاپیمای سرنشین‌دار ایرانی

دریافت ویژه‌نامه فضانورد

ویژه‌نامه فضانورد به مناسبت روز فناوری فضایی و نمایش پیکرنما (ماکاپ) نخستین فضاپیمای سرنشین دار ایرانی در ۸ صفحه منتشر شد.

[لینک دریافت ویژه‌نامه]

ویژه‌نامه فضانورد به مناسبت روز فناوری فضایی و نمایش پیکرنما (ماکاپ) نخستین فضاپیمای سرنشین دار ایرانی

منابع:
http://konjkav.com
http://www.ari.ac.ir

 • دیدگاه کاربران

 • سیروس برزو  |  20 مرداد ماه 1394
  فضانوردی با شلوار کوتاه و پای برهنه!!
  آن طور که از خبر ها برمی آید (اینحا: http://www.yjc.ir/fa/news/5273306) در موزه علم و فناوری تهران چیزی را به اسم "نخستین فضاپیمای سرنشین دار ایرانی) به نمایش گذاشته اند. در فیلم خبری مربوط به این نمایش (در تارنمای آپارات با عنوان: پرتاب فضاپیمای با سرنشین ایرانی تا ۳ سال دیگر)، مصاحبه ای با آقای دکتر امی رییس پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم در کنار این به اصطلاح ماکت فضاپیمای سرنشین دار ایرانی پخش گردید. ایشان در این مصاحبه مدعی شدند (برای ساخت و پرتاب فضاپیمای سرنشین دار ایرانی) "هیچ کمبودی نداریم. بزودی پرتاب می شود و اولین کشوری خواهیم بود که در جهان اسلام این پروژه را انجام داده"
  ایشان همچنین افزودند "ما بنا داریم (سفینه را) تا ارتفاع 200 کیلومتر را پرتاب کنیم." و در مورد مسیر کار هم اضافه کردند "اول مدل انسان پرتاب می شود بعد به کلاس دی که در کلاس دی انسان واقعی قرار می گیرد که به صورت زیر مداری." البته برش های متعدد فیلم خبری نشان می داد که جناب دکتر امی توضیحات بیشتری (در مورد رسیدن از کلاس آ تا دی) ارائه داده اند که مسئولان این بخش خبری بنا به هر دلیل، نخواسته اند پخش شود.
  در منبع فوق در شرح به اصطلاح فضاپیمای سرنشین دار ایرانی نیز آمده:
  این کپسول فضایی قرار بود تا پایان امسال یک سرنشین به مدار ۱۷۰ کیلومتر به زمین برساند که پروژه پرتاب آن سه سال دیگر به تعویق افتاد. قبل از پرتاب نهایی این فضا پیما، دو ماکت و یک موجود زنده غیر انسان(میمون) به طور آزمایشی به فضا پرتاب خواهد شد. این کپسول زیستی موجود زنده قرار است در سالهای آینده وسیله‌ای نقلیه برای ارسال انسان به ایستگاه فضایی و مدار زمین باشد. پروژه ایرانی ارسال انسان به فضا تا کنون حدود ۱۵۰ داوطلب پرتاب دارد.
  پیرامون پخش این خبر و فیلم توجه به چند نکته ضروری است:
  1- ظاهرا دوستان خبرنگار در باشگاه خبرنگاران جوان که به دلیل مشغله بسیار مجبورند در هر موردی از گرانی تخم مرغ تا سفر کاوشگر نیوهورایزنز گزارش تهیه کنند، از سطح فعالیت همکاران خود در زمینه ترویج فناوری فضایی بیخبرند و اطلاع نداردند به همت این جوانان عاشق، اینک سطح دانش فضایی مردم بویژه قشر دانش آموز و دانشجو بسیار بالاست و به همین دلیل نمی شود یک کاردستی را به عنوان فضاپیمای سرنشیندار به آنها معرفی کرد و باید در آینده دقت بیشتری در ارائه خبر های مرتبط با حوزه فناوری فضایی داشته باشند.
  2- آنچه به عنوان فضاپیمای سرنشین دار ایرانی در موزه علم و فناوری تهران به نمایش گذاشته شده بنا به گفته سازندگان آن (گروه مدیریتی قبلی پژوهشکده سامانه های فضایی سابق) تنها یک کاردستی نمایشی (makeup) بود که فقط آرزو و آمال طراحان را نشان می داد و به هیچ وجه توانایی فنی پرتاب ندارد. هر هنرآموز هنرستانی در رشته فلزکاری با نگاه کردن به تصویر سه بعدی چنین سازه ای، می تواند آن را بسازد. اما بین کاردستی نمایش داده شده تا ساخت یک سفینه واقعی که بتواند پرتاب شود سال ها فاصله است. سر هم بندی چند کپسول گاز و چند قوطی فلزی در بدنه و کنار به اصطلاح فضانورد، همچنین قرار دادن یک مونیتور لپ تاپ و چند دکمه به اصطلاح کنترل در صفحه مثلا هدایت سفینه، وضعیت مضحکی را بوجود آورده که باور کردن واقعی بودن ناو در حد یک ماکت را برای بچه های دبستانی هم مشکل می کند. عروسکی بودن این کاردستی حتی در مانکن فضانورد آن که با کلاه موتور سواری و لباس ورزشی با شلوار پاچه کوتاه و آب رفته و پای برهنه در آن قرار داده شده مشخص است. خالی بودن اطراف به اصلاح فضانورد، آرایش بسیار ساده پانل هدایت ناو و دهها پارامتر دیگر، کاملا عروسکی بودن این اسباب بازی را نشان می دهد. البته لازم به ذکر است که سازندگان این ماکآپ، هیچگاه مدعی نبودند که همین ساخته را به فضا پرتاب خواهند کرد بلکه شکل کلی آنرا به نمایش گذاشتند. اما آنهایی که امروز ارث به جا مانده از گروه قبلی را مجددا به نمایش می گذارند لازم بود لااقل کمی به سر و وضع مانکن سفینه و فضانورد داخل آن رسیدگی می کردندو وضعیت آبرومندتری به آن می دادند!
  3- با بررسی خبر ها در زمان رونمایی از این کاردستی، مشخص می شود که مسئولان قبلی پژوهشکده (یعنی سازندگان آن)، ادعای این که ظرف یک سال، فضانوردی را با آن به فضا پرتاب خواهند کرد را نداشته اند. هر فرد علاقمند به فناوری فضایی- حتی نه در حد کارشناسی- می داند که نه ساخت سفینه فضایی سرنشیندار چنان راحت است که ظرف یک سال بعد از ارائه نمونه نمایشی، بتواند سرنشینی را به فضا بفرستند و نه مراحل انتخاب و آموزش فضانورد چنان ساده و پیش پا افتاده است که بتوان این کار را انجام داد. حتی فضانوردان کشور هایی چون آمریکا و روسیه که سال هاست در این زمینه کار و تجربه اندوخته اند و تجهیزات تمرینی و آموزشی فوق العاده پیچیده دارند باید حداقل دو سال آموزش ببینند. پس ادعای این که قرار بود این فضاپیما تا پایان امسال یک سرنشین به مدار ۱۷۰ کیلومتر به زمین برساند حرف بی ربطی است و تا آنجا که من به خاطر دارم کسی چنین ادعایی را نداشته است.
  4- با توجه به شرایط خاص کشور، میزان علاقمندی دولت آقای روحانی برای انجام چنین پروژه هایی، بودجه های تخصیص داده شده به برنامه های فضایی، مراحل واقعی انتخاب و آموزش فضانوردان همچنین آزمایش سامانه های مختلف یک ناو سرنشیندار و بالابرنده نیرومند مورد نیاز برای چنین پرتابی، بالاخره ساخت یک سفینه واقعی و حل بسیاری دیگر از مشکلات فنی و لوژستیکی، ادعای این که تا سه سال دیگر فضانوردی از ایران با سفینه ساخت خود ما به فضا پرتاب شود نیز کاملا تخیلی و بی پایه و اساس است.
  5- نویسنده خبر در پایان مطلب، بیخبری خود از دنیای فضانوردی را از یک سو و خیالپردازی را از سوی دیگر به اوج رسانده و مدعی شده که " این کپسول زیستی موجود زنده قرار است در سالهای آینده وسیله‌ای نقلیه برای ارسال انسان به ایستگاه فضایی و مدار زمین باشد." این ادعا این نشان می دهد خبرنگار، اطلاع اندکی هم از دنیای فضانوردی ندارد و بنا به عادت بسیاری از خبرنگاران به جهت دراز کردن کلام برای خالی نبودن عریضه، فرمایشاتی را فرموده اند! اگر کارشناسان ما از هر نظر حمایت شوند و بتوانند چنین سفینه ای را بسازند و با موفقیت پرتاب کنند، بین پرتاب غیرمداری یک سفینه سرنشیندار تا بردن فضانورد به ایستگاه فضایی، فاصله بسیار است. حتی اگر این سفینه به فرض محال، همین امروز ساخته و آماده سفر فضایی هم باشد با مشخصات فنی که اعلام شده، اصولا توانایی بردن کسی را به ایستگاه فضایی ندارد. ضمن آن که باید پرسید کدام ایستگاه فضایی؟ زمانی که آمریکایی ها حتی اجازه نمی دهند یک شهروند ایرانی به عنوان توریست، صندلی سایوز را اجاره کند، چطور اجازه خواهند داد سفینه ایرانی به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود؟!!!
  با توجه به این که خبر مذکور توسط فردی غیرمرتبط و نا آشنا با فناوری فضایی نوشته شده و بیشتر جنبه های ژورنالیستی قضیه مورد نظر بوده، ادعا ها و جعل اطلاعات می تواند چندان مهم و قابل بحث جلوه نکند اما مصاحبه آقای دکتر امی رییس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم در این مورد و در کنار این کاردستی، جای بسی تعجب دارد بویژه که ایشان در گذشته مخالف انجام چنین برنامه هایی بوده اند و این که در این مصاحبه گفتند" ما بنا داریم تا ارتفاع 200 کیلومتر را پرتاب کنیم " در مورد مسیر کار هم اضافه کردند "اول مدل انسان پرتاب می شود بعد به کلاس دی که در کلاس دی انسان واقعی قرار می گیرد که به صورت زیر مداری." نشان می دهد علاقمند هستند برنامه، دقیقا بر همان روال قبل انجام شود یعنی نه تغییری در راهبرد های کوتاه مدت دارند و نه درازمدت. ظاهرا جناب دکتر امی فراموش کرده اند که در 6 آذر 1392 طی چهارمین نمایشگاه صنایع هوایی و فضایی در میزگرد فضانورد ایرانی گفته بودند" در حال حاضر ما نمی‌توانیم جایگاهی در بین کشورهای پرتاب‌کننده پیدا کنیم. ما حتی در شرایطی نیستیم که از سوی کشورهای دیگر به ما سفارش پرتاب داده شود." و در جایی دیگر از همین مصاحبه گفتند" زدن کلید پرتاب انسان برای ما زود است و باید توجه کنیم موجود زنده با انسان تفاوت دارد ما باید ببینیم چه هزینه‌ای را برای چه چیزی می‌خواهیم صرف کنیم."
  در مورد بودجه و زمان لازم برای پرتاب سرنشیندار هم گفته بودند "ما برای رسیدن به این مرحله به چهارده سال زمان و 10 میلیارد دلار هزینه نیاز داریم."
  حال چه معجزه ای رخ داده که بعد از جابجایی ها و قرار گرفتن ایشان در صدر پژوهشکده سابق که اینک به عنوان پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم شناخته می شود، "14 سال زمان"، یک مرتبه تبدیل شده است به "بزودی" ، بنده از آن ناآگاهم. از سوی دیگر در حالی که ایشان در گذشته مدعی بودند بر اساس تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان انجام برنامه فضایی سرنشیندار، غیر از عامل زمان، به 10میلیارد دلار بودجه نیز نیاز دارد، سوال بعد آن است که آیا این معضل هم حل شده یا آنطور که حدود یک ماه قبل گفته بودید هنوز در " پژوهشگاه هوافضا برای پرداخت حقوق (کارمندان خود) با مشکل مواجه اند و این نبود بودجه باعث کندی روند انجام پروژه‌ها است."
  ایشان تکلیف مردم را روشن کنند پژوهشگاهی که بنا به گفته خود ایشان همچنان متولی ساخت سفینه سرنشیندار است اما از پرداخت حقوق کارمندانش عاجز، چطور در این اوضاع و احوال درگیری دولت با مشکلات اقتصادی متعدد، توانسته 10 میلیارد دلار بودجه به دست آورد و امکاناتی که با حرکتی شبیه به عبور از مرز زمان، 14 سال را تبدیل به زمان اندک (بزودی) کند!
  بنده بر حکم وظیفه و به عنوان خادم قدیمی ترویج فناوری فضایی ایران، برای چندمین بار لازم می دانم نکته هایی را خدمت دست اندرکاران جدید فناوری فضایی، بویژه آقای دکتر امی که با توجه به آشنایی بیست و چند ساله ای که با هم داریم بعید می دانم در صدق کلام بنده شک داشته باشند،عرض کنم:
  1- در طول تاریخ فضانوردی تنها دوبار پرتاب غیرمداری در سال 1961 و به دنبال پرتاب گاگارین، انجام شده که هیچ ارزشی علمی و فنی، حتی در همان حدود نیم قرن پیش هم نداشته است و آمریکایی ها تنها برای ایجاد هیاهو و جنجال تبلیغاتی بسیار موقت انجام دادند. هزینه کردن برای ساخت سفینه ای جهت تکرار چنین کار بیهوده ای، هیچ توجیهی ندارد و انجام چنین پرتابی نمی تواند اطلاعاتی فراتر از آنچه اینک به راحتی از طریق دنیای مجازی به دست می آید به ما بدهد.
  2- از دادن وعده های دور و دراز که اجرای آنها قطعی و یا ممکن نیست خودداری کنند و به خاطر داشته باشند یکی از دلایل اصلی دور شدن مردم از باور مسئولان قبلی سازمان فضایی، دادن همین وعده های بی پایه و اساس بود. با مردم صادق باشید و از گفتن حقیقت نهراسید.
  3- چه آقای دکتر امی و چه دیگر دست اندرکاران فناوری فضایی به روابط صمیمانه من با فضانوردان و کارشناسان فضایی روسیه به خوبی آگاهند . من در شرایط خاصی به روسیه مهاجرت کردم و همین شرایط ویژه باعث ایجاد رفاقت بین من و فضانوردان شد. از آنجا که چنان شرایطی دیگر در روسیه بوجود نخواهد آمد، چنین رابطه ای هم در آینده ایجاد نخواهد شد. بنده آفتاب لب بامم، تا زنده ام از این رابطه بهره ببرند و اجازه دهند این رابطه، سرعت بخش توسعه فناوری فضایی ایران شود که فردا و در نبود من، دیر خواهد بود و فرصت از دست می رود. همینجا لازم است یادآوری کنم الکساندر الکساندروف، سرمهندس طراح سامانه ناو های فضایی و فضانورد با سابقه روسیه در سفری که به ایران داشت پیشنهاد کرد برای در مدار قرار دادن و آزمایش سامانه های ماهواره های زیر یکصد کیلوگرم، آماده است کمک کند تا این کار را با استفاده از سفینه های باربری پروگرس، با هزینه ای بسیار کمتر از پرتاب با موشک، صورت گیرد و فضانوردان در زمان راهپیمایی فضایی، ماهواره را در فضا قرار دهند. این کاری است که سابقه قبلی دارد و امتحانش را به خوبی پس داده است. او همچنین گفت با توجه به این که سامانه مخابراتی قوی گلوناس با ایستگاه فضایی بین المللی در ارتباط است می توانند اطلاعات ارسالی درباره نحوه کارکرد سامانه ها را نیز مرتب دریافت و در اختیار طرف قرارداد بگذارد.
  شاید بستن قرارداد برای انجام چنین برنامه های مشترکی، طلیعه ای باشد برای همکاری های بیشتر آینده بویژه که روس ها به دنبال شرکای جدید غیر از آمریکا برای مشارکت در بهره برداری از ایستگاه فضایی جدیدی هستند و اگر قرار باشد ایران ناو کیهانی سرنشیندار خود را بسازد، چه بسا بتواند در حاشیه همکاری هایی مثل واگذاری پرتاب ماهواره های کوچک دانشجویی و غیره، از دیگر امکانات و تجربیات کارشناسان فضانوردی روسیه، بویژه آنهایی که نگاه مثبت به ایران دارند بهره ببرد.
 • بنده خدای هوافضایی  |  25 خرداد ماه 1395
  سلام...
  خداقوت به آقای برزو که یکی از افراد پرتلاش در این زمینه هستند چراکه پیشرفت کشورهای توسعه یافته را دیده و حرص میخورند که چرا باید هوافضای ایران در سالهای 84 تا 92 رشد زیادی داشته باشد و به یک باره دچار افول شود...

  امیدوارم مسئولین پس ازطی دوره مدیریتی خود بتوانند جواب مردم را از این کم کاری ها بدهند... چراکه کم کاری آنان بیکاری جوانان و توقف رشد ایران عزیز را در پی خواهد داشت...

  به امید روزی که مسئولین به سخنان مقام معظم رهبری گوش دهند تا به پیشرفت و تعالی دست یابیم...
 • سعید اسدی  |  3 مرداد ماه 1395
  باسلام . چطور و از کجا داوطلب بشیم برای رفتن به فضا . خلبان هم هستم

ارسال دیدگاه جدید

(ضروری)
 
(ضروری)
(ضروری)
نیازمندی های هوافضایی
تبلیغات در پورتال هوافضای ایران
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
نیازمندی های هوافضا
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
عکس های تصادفی
ISS043E276473 (05/31/2015) --- NASA astronaut Scott Kelly is seen here inside the stationChrista McAuliffe and Barbara Morgan Train in the Shuttle Mission SimulatorAstronaut Luca ParmitanoArtist
فرهنگ واژگان هوافضا-نسخه 1
   
عضویت در خبرنامه و آگاهی از تازه ها
تبلیغات
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران (جمپا)، 1397
نیازمندی های هوافضا
کتاب داستنی های علم پرواز
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
نیازمندی های هوافضا
آخرین نظرات
21 دی ماه 1397
اسماعیل درویشی در نوشته نرم افزار فلوئنت (FLUENT):
با سلام ممنون بابت مطالب خودتون استاد عزیز ما چطوري میتوانیم تکست فایل ها رو از فلوینت د ...
17 دی ماه 1397
علی در نوشته ماهنامه صنايع هوايي:
یاد مجله صنایع هوایی بخیر این مجله را من بیشتر در دهه هفتاد بین سال های 1373 تا 1378 می خ ...
11 دی ماه 1397
محمد در نوشته شرکت پشتیبانی و نوسازی بالگردهای ایران (پنها):
سلام لطفا نیتونید راهنمایی کنید که شما origin and packing میفروشید?
8 دی ماه 1397
شرکت یاسان در نوشته اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران:
با سلام، احتراما شرکت یاسان، تامین کننده کلیه قطعات و تجهیزات الکترونیکی مخابراتی آمادگکی ...
6 دی ماه 1397
مهدی اسدی در نوشته پرسش و پاسخ پیرامون رشته مهندسی هوافضا (برگرفته از دانشگاه امیرکبیر):
میشه رشته های پر دارمد رشته ریاضی معرفی کنید
5 دی ماه 1397
پژمان فولادوند در نوشته نسل جدید اینترنت فضایی ناسا آماده استفاده شد:
سلام وقت بخیر.در رابطه با جاذبه در فضا نظری داشتم به این صورتکه در زمین به دلیل کروی بودن ...
28 آذر ماه 1397
هادی در نوشته پژوهشگاه هوافضا:
سلام آیا بنده میتونم اینجا امریه بگیرم؟ فوق لیسانس مکانیک، از دانشگاه تبریز گرفتم، ده سا ...
27 آذر ماه 1397
مهشید سالمدوست در نوشته فهرست کانال‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام:
باشگاه علمی تفریحی ایکات منحصر به فردترین باشگاه علمی ایران در دو موضوع هوانوردی و هوافضا ...