آغاز ساخت فضاپیمای روسی «فدراسیون» برای سفر به ماه

آژانس فضایی فدرال روسیه از آغاز طراحی و ساخت فضاپیمای فوق سنگین در این کشور خبر داد که با توان حمل 160تن بار قرار است در سفرهای فضایی به کره ماه از آن استفاده شود. براساس برنامه‌ریزی در حال انجام، متقاضیان با استفاده از فضاپیمای پیشرفته و مجهز روسی برخوردار از امکانات لازم راهی سفر به ماه خواهند شد که در قالب این سفر می توانند یک بار مدار این کره را دور بزنند.

تاریخ ویرایش: 1 شهریور ماه 1395

آژانس فضایی فدرال روسیه از آغاز طراحی و ساخت فضاپیمای فوق سنگین در این کشور خبر داد که با توان حمل 160تن بار قرار است در سفرهای فضایی به کره ماه از آن استفاده شود.

آژانس فضایی فدرال روسیه روز دوشنبه اعلام کرد: فضاپیمای جدید روسی «فدراسیون» نام خواهد داشت و کار ساخت آن حداکثر تا هفت سال آینده پایان می یابد.

طرح مفهومی از فضاپیمای سرنشین‌دار «فدراسیون» روسیه که وظیفه‌ی حمل بار و انسان به کره‌ی ماه و مدار زمین را برعهده خواهد داشت.
طرح مفهومی از فضاپیمای سرنشین‌دار «فدراسیون» روسیه که وظیفه‌ی حمل بار و انسان به کره‌ی ماه و مدار زمین را برعهده خواهد داشت.

قرار است فضاپیمای جدید از پایگاه فضایی واستوچنی در خاور روسیه به فضا پرتاب شود که مرحله مهمی در برنامه این کشور برای سفر به کره ماه خواهد بود.

مطابق طرح اعلام شده، فضاپیمای فدراسیون قادر به حمل محموله هایی به وزن 80 تا 160 تن خواهد بود.

ولادیمیر سونتسف مدیرکل انرگیا بزرگ‌ترین شرکت فضایی روسیه وابسته به سازمان دولتی روسکاسموس اعلام کرده است که فضاپیمای فدراسیون در سال 2025 پروازهای با سرنشین خود را شروع می کند.

سونتسف در گفت وگو با روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو، اظهار کرد: فضاپیمای فدراسیون برای سفر به ماه مورد استفاده قرار می گیرد و تا سال 2030 نیز می توان در این کره پایگاه فضایی ساخت.

مقام روس همچنین خاطرنشان کرد: برای انجام سفرهای گردشگری فضایی به ماه براساس درخواست های ارائه شده برنامه‌ریزی می کند که هزینه آن برای هر نفر 120 میلیون دلار خواهد بود.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی در حال انجام، متقاضیان با استفاده از فضاپیمای پیشرفته و مجهز روسی برخوردار از امکانات لازم راهی سفر به ماه خواهند شد که در قالب این سفر می توانند یک بار مدار این کره را دور بزنند.

رییس شرکت انرگیا افزوده است: تاکنون هشت نفر از جمله یگ زوج ژاپنی و همچنین جیمز کامرون کارگردان آمریکا برای حضور در این سفر فضایی ابراز آمادگی کرده اند که با تکمیل فهرست علاقه مندان به سفرهای کره ماه، اقدام های گسترده را در این زمینه آغاز می کنیم.

البته به نظر می رسد مسکو به تنهایی اقدام به این کار نخواهد کرد، زیرا اروپایی ها نیز خواستار مشارکت در طرح روسیه برای اعزام انسان به کره ماه هستند.

با توجه به اینکه آژانس فضایی اروپا نیز در سال های اخیر دستاوردهای فضایی داشته است، در این طرح مشارکت خواهد کرد.

بر اساس اعلام رسانه ها، در حال حاضر گفت وگوهایی در سطح بین المللی جریان دارد که در آن مشارکت برای همکاری های فضایی بررسی می شود.

در این گزارش ها گفته شده که روسیه و اروپا برای احداث یک ایستگاه دائمی در کره ماه اظهار تمایل کرده اند و حتی گام های اولیه را نیز در این زمینه برداشته اند.

در زمان حاضر روسیه با آژانس فضایی اروپا و ناسا در چارچوب طرح فضایی بین المللی در ایستگاه فضایی بین‌المللی همکاری می کنند.

منبع: ایرنا (با اندکی ویرایش)

بیشتر بخوانید
تبلیغات
کتاب دانستنی های علم پرواز
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
دیکشنری هوانوردی و هوافضا "چکاوک"
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
دیوار هوافضا
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران
بین خطوط
انجام پروژه متلب