مسابقه‌ «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای»، بهمن 1398

پیش‌رویداد این مسابقه ۱۱ مهرماه برگزار خواهد شد.

تاریخ ویرایش: 18 شهریور ماه 1398

رئیس سازمان فضایی ایران از برگزاری رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای» خبر داد و از علاقه‌مندان دعوت کرد در این رویداد شرکت کنند.

مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: همگام با توسعه فناوری و پیشرفت‌های علمی، فضای کارآفرینی و کسب‌وکارهای مبتنی بر نوآوری، به‌طرز چشمگیری در حال رشد است.

وی افزود: با همکاری مرکز نوآوری فضایی کیهان و پژوهشگاه فضایی ایران رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره ای» را برگزار خواهیم کرد و در این رویداد تلاش می کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های جوانان خلاق، دانشجویان و متخصصان حوزه فضایی برای رفع نیازهای صنعتی کشور و پاسخگویی به نیازهای موجود، با استفاده از منظومه ماهواره‌ای گام برداریم.

مسابقه‌ «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای»، بهمن 1398

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: این رویداد با هدف فراهم کردن بستری جهت شناسایی و تبادل ایده‌های نوآورانه و خلاق در زمینه منظومه ماهواره ای‌برگزار می شود.

براری اضافه کرد: پیش‌رویداد این مسابقه ۱۱ مهرماه برگزار خواهد شد و از همه علاقه‌مندان دعوت می کنم در این برنامه شرکت کنند.

امکان ثبت‌نام از طریق این وبسایت www.manzoumeh۲۰۱۹.ir فراهم است.

معرفی مسابقه

پرتاب ماهواره­ ها در نیمه دوم قرن بیستم و توسعه ماهواره­ های ناوبری، امکان ناوبری دقیق و آسان را به وجود آورد. پرتاب ماهواره ­های سامانه موقعیت‌یاب جهانی و تشکیل منظومه­ ای از این ماهواره ­ها مشکل تشخیص دقیق موقعیت، سرعت و زمان را صرف نظر از موقعیت، شرایط آب و هوایی و ساعت روز حل کرد و باعث شد مکان­ یابی نه تنها برای کشتی­ ها و هواپیما ها بلکه برای مردم عادی هم بسیار ساده ­تر شود تا جایی که امروزه تصور رفتن از جایی به جای دیگر بدون استفاده از نقشه‌های آنلاین و سامانه‌های موقعیت‌یاب بسیار سخت و دور از ذهن است. حل مشکل ناوبری جهانی تنها یکی از کاربردهای منظومه ماهواره­ هاست و از کاربردهای دیگر آن می­توان به ایجاد پوشش جهانی و یا منطقه­ ای برای تصویربرداری، مشاهده زمین و حتی ایجاد پوشش اینترنت و بسیاری کاربردهای دیگر اشاره کرد.

مسابقه‌ «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای»، بهمن 1398

استفاده از خدمات ماهواره­ ای علاوه بر اینکه زندگی روزمره را برای خیلی از انسان­ ها ساده ­تر و دلپذیرتر می­ کند نیازمندی­ های بخش­ های صنعتی و کشاورزی و ... را نیز با سرعت و قابلیت اطمینان بیشتر مرتفع می­ کند. بر همین اساس میزان توجه به بخش فضایی در کشور ما در ده سال اخیر رشد قابل ملاحظه ­ای داشته و طراحی و ساخت ماهواره­ ها با کاربردهای مختلف و رسیدن به توانایی پرتاب ماهواره ­ها توسط متخصصان داخلی، باعث علاقه­ مند شدن صنایع داخلی به استفاده از خدمات ماهواره­ای شده است. در میان این صنایع، مسائل و چالش­ هایی وجود دارد که می­توان با استفاده از کاربردهای ماهواره­ ها و منظومه ماهواره ­ها، برای آن چالش­ ها راه حل­ های پایدار و قابل اطمینان پیدا کرد. به همین دلیل تصمیم برآن شد که با برگزاری یک مسابقه با هدف حل این چالش­ ها با استفاده از منظومه ماهواره ­ای، از یک سو توانایی متخصصان داخلی در حل یک ماموریت فضایی و طراحی مفهومی ماهواره­ ها سنجیده شود و از سوی دیگر با بیان نیازهای واقعی صنایع کشور و طراحی ماموریت­ ها بر اساس آن­ها گامی در حل مشکلات و رفع نیازهای کشور در زمینه­ های مختلف برداشته شود.

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید
صفحه اینستاگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
کتاب دانستنی های علم پرواز - علیرضا علی حسینی - دیجی کالا
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیکشنری هوانوردی و هوافضا چکاوک
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
دیوار هوافضا
انجام پروژه متلب