معرفی و عملكرد موتور هلیكوپتر

نویسنده: علي اكبر اخگري
ناشر: مولف
تعداد صفحات: 232 صفحه

تاریخ ویرایش: 10 اردیبهشت ماه 1398

كتابي رحلي و مصور با جلد گالينگور.

مباحث این کتاب شامل: معرفي پارامترهاي موتور هليكوپتر، ساختمان اصلي موتور هليكوپتر، سيستم روغن كاري موتور، سيستم خنك‌كاري موتور، سيستم سوخت‌رساني موتور، سيستم جرقه‌زني موتور، سيستم اگزوز می‌باشد.

معرفی

پیشرانه یا موتور قسمتی مهم و اساسی در هر وسیله نقلیه می باشد . این کتاب به معرفی نقش موتور و مجموعه های آن می­پردازد . این کتاب فقط نوع موتورهای پیستونی را بیشتر شرح و توضیح می­دهد. این کتاب دارای شش فصل اصلی و در 240 صفحه تنظیم و تشکیل شده . این کتاب نیز جزء دروس پایه برای همه گرایش ها می باشد و افراد علاقمند باید بدانند که یک موتور یا پیشرانه از چه قسمتهای اصلی تشکیل یافته و چگونه عمل می نماید . هلیکوپترهای اولیه همگی مجهز به موتورهای پیستونی بودند و با ابداع موتورهای توربین گاز بخشی از هلیکوپترها مجهز به موتورهای جدید توربینی شدند ولی با توجه به ارزانی و راحتی تعمیر و مصرف سوخت پائین که از شاخص های اصلی موتورهای پیستونی می باشد بخش عمده ای از هلیکوپترهای سبک و فوق سبک به این موتورها مجهز می باشند . امروز موتورهای پیستونی کاربرد گسترده ای در هلیکوپترهای خانگی و تفریحی دارد و بعلت ارزان بودن تعمیر و کاربری هنوز توانسته اند جایگاه خود را حفظ و ارتقاء دهند.

معرفی و عملكرد موتور هلیكوپتر، علی اکبر اخگری

موتورهاي پيستوني در مقياس ها و ابعاد گوناگون اولين پيشرانه هايي بودند كه در هليكوپتر به كار گرفته شد و طراحان و سازندگان اينگونه موتورها همواره تلاش داشتند تا با ارتقاء اينگونه پيشرانه ها موجبات توانمندتر شدن هليكوپترها شوند.

در كارخانجات سازنده موتور امروزه بخشي به ساخت موتورهاي هليكوپتر تعلق گرفته است و در كنار توانمنديهاي خود در عرصه موتورهاي هواپيما موتور هليكوپتر را نيز طراحي و توليد مي نمايند. در بخش هليكوپترهاي سبك و فوق سبك نيز شركتهايي با استفاده از تجارب كارخانجات بزرگ يا با خريدن امتياز موتور و يا با طراحي موتورهاي جديد توانسته اند اين قسمت از كار را به خوبي پيش ببرند. با توجه به ارتقاء موتورها و پديدار شدن گونه هاي مختلفي از پيشرانه ها و از طرفي خارج از رده شدن برخي طرح ها و توليدات بر علاقمندان يك ضرورت و فرض است كه با اين روند آشنا شده و شناخت كاملي از موتور و تاريخچه آن به صورت مختصر داشته باشند. آنچه در اين كتاب به آن اشاره شده مكانيزمهاي موتور هليكوپتر مي باشد و نقش آن در روشن ماندن پيشرانه. بر يك علاقمند لازم و ضروري است تا نقش جزئيات و قطعات پيشرانه ها بيشتر و بهتر آگاه گردد.

لینک سایر کتاب‌های این نویسنده

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
  • صادق  |  کتاب جالب و پر محتوایی است
  • پیمان داوری  |  کتاب جالبی است
فرستادن دیدگاه جدید
پلتفرم صنعتی کمپانکست
پلتفرم کمپانکست
صفحه اینستاگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
کانال تلگرام پورتال هوافضای ایران (ایران هوافضا)
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
کتاب دانستنی های علم پرواز - علیرضا علی حسینی - دیجی کالا
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیکشنری هوانوردی و هوافضا چکاوک
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
دیوار هوافضا
انجام پروژه متلب