نخستین پرواز آزمایشی نخستین هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الکتریکی

این شرکت ادعا می‌کند که این پرواز آزمایشی اولین گام برای انتقال از سوخت‌های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر به عنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.

تاریخ ویرایش: 7 مهر ماه 1399

محققان و شرکت‌های هواپیمایی پیشرو در پی تحقق انجام پروازهای تجاری بدون انتشار آلاینده هستند و استفاده از سوخت هیدورژن یا الکتریسیته راهکار اصلی در رسیدن به این هدف است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "زیروآویا" (ZeroAvia) شرکتی که خود را پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می‌کند، ادعا می‌کند که اولین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول‌های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در "کرانفیلد" انگلیس انجام شده است.

نخستین پرواز آزمایشی نخستین هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الکتریکی

"وال میفتاخوف" رئیس این شرکت گفت: اینکه این موفقیت به ما چه احساسی داد، در وصف نمی‌گنجد و همچنین برای همه علاقه مندان به پرواز با انتشار کربن صفر و بدون آلاینده لدت بخش است. در حالی که تاکنون برخی از هواپیماهای آزمایشی با استفاده از پیل‌های سوختی هیدروژن به عنوان منبع تغذیه خود پرواز کرده‌اند، اما اندازه این هواپیمای مسافربری که هم اکنون در بازار موجود است، نشان می‌دهد که مسافران به زودی خواهند توانست در یک پرواز با میزان انتشار کربن صفر مسافرت کنند.

همچنین بخوانید: بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان ساخته می‌شود

این موفقیت با یک هواپیمای ۶ نفره به نام "Piper" کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با موفقیت فرود آمد.

این شرکت ادعا می‌کند که این پرواز آزمایشی اولین گام برای انتقال از سوخت‌های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر به عنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.

"رابرت کورتز" وزیر هوانوردی انگلیس گفت: هوانوردی کانون نوآوری است و فناوری خارق‌العاده "زیروآویا" همه ما را یک قدم به آینده‌ای پایدار برای سفرهای هوایی نزدیک می‌کند و این نه تنها برای این شرکت خوب است، بلکه برای انگلیس و همه جهان نیز مفید است.

"ندیم زهاوی" وزیر تجارت و صنعت انگلیس گفت: توسعه هواپیماهایی که آلودگی کمتری ایجاد کنند به انگلستان کمک می‌کند تا سال ۲۰۵۰ در دستیابی به انتشار کربن صفر پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

"زیروآویا" علاوه بر اولین پرواز هیدروژنی موفق، در حال کار بر روی "اکوسیستم سوخت‌رسانی هیدروژن به فرودگاه" (HARE) در فرودگاه کرانفیلد است. "HARE" یک برنامه کوچک است که افق اکوسیستم‌های آینده فرودگاه‌های هیدروژنی آینده را نشان می‌دهد.

در ادامه بخوانید: مخازن سوخت هواپیما

بیشتر بخوانید
تبلیغات
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید
خرید کواد - کوادکوپتر- مولتی روتور- پهپاد - مولتی کوپتر - دیجیکالا - دیجی کالا
ماکت هواپیما - خرید ماکت هواپیما - دیجی کالا - دیجیکالا
دیجی کالا - بال پاراگلایدر - دیجیکالا
دیجی کالا - تلسکوپ - دیجیکالا
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
کتاب دانستنی های علم پرواز - علیرضا علی حسینی - دیجی کالا
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیکشنری هوانوردی و هوافضا چکاوک
شبیه‌ساز پرواز - سیمولاتور پرواز - دیجیکالا - دیجی کالا
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
دیوار هوافضا
انجام پروژه متلب