۵۰ نکته درباره سفر انسان به ماه

تقریباً تمام عکس‌ها در سطح ماه، تصاویر ادوین باز آلدرین است که توسط دوربین نصب شده بر روی لباس فضایی آرمسترانگ توسط او گرفته شده‌اند.

تاریخ ویرایش: 4 مرداد ماه 1398

ناسا به‌تازگی پنجاهمین سالگرد نخستین سفر انسان به ماه را جشن گرفت.

به گزارش ایسنا، آنچه می‌خوانید ۵۰ نکته درباره سفر انسان به ماه چه قبل، چه همزمان و چه بعد از این سفر است.

۱-  تنها ۱۲ انسان به سطح ماه گام گذاشتند.

۲-  در مجموع ۲۴ فضانورد در مدار ماه قرار گرفتند.

12 مردی که قدم بر روی ماه گذاشتند

۳-  آمریکا تنها کشوری است که فضانوردانش را در ماه فرود آورد، اما روسیه، ژاپن، چین و هند، با موفقیت کاوشگرهایی بدون سرنشین به آنجا فرستادند.

۴- در سال ۱۹۵۹، لونا-۲  شوروی اولین ساخته دست بشر بود که به ماه رسید. این وسیله، با سرعت حدود ۳.۳ کیلومتر در ثانیه بر سطح ماه سقوط کرد.

۵-  رنجر-۴ نخستین کاوشگر آمریکایی بود که به ماه رسید که در سال ۱۹۶۲ به سطح ماه رسید اما تجهیزات رادیویی آن از کار افتاد و نتوانست خدماتی ارائه کند.

۶- کاوشگر آمریکایی رنجر -۷ توانست قبل از برخورد با سطح ماه طی ۱۷ دقیقه قبل از سقوط بیش از ۴ هزار تصویر را به زمین منتقل کند.

۷- در سال ۱۹۶۱، جان اف کندی، رئیس جمهور آمریکا، فرود آمدن انسان در ماه را تا پایان دهه ۱۹۶۰، یک وظیفه ملی اعلام کرد.

۸-  در دهه ۱۹۵۰، آمریکا برای احتمال انفجار بمب اتمی در ماه برنامه‌ای را در نظر گرفت.

۹-  در سال ۱۹۶۷، آمریکا و شوروی معاهدۀ ممنوعیت آزمایشات سلاح هسته‌ای در ماه را امضا کردند.

۱۰-  آماده سازی اولین مأموریت تحت برنامه آپولو با فاجعه پایان یافت. فضانوردان ویرجیل گریسام، ادوارد وایت و راجر چافی ضمن یک تمرین در سفینه آپولو بر اثر آتش سوزی جان خود را از دست دادند.

۵۰ نکته درباره سفر انسان به ماه

۱۱- ماه تنها جسم سماوی بشمار می‌رود که انسان بر آن فرود آمده است.

۱۲-  اولین سفینه فضایی سرنشین‌دار که در ماه فرود آمد آپولو-۱۱ در ژوئیه ۱۹۶۹ بود.

۱۳-  سرنشینان آپولو ۱۱، فضانوردان نیل آرمسترانگ، ادوین (باز) آلدرین و مایکل کالینز بودند اما تنها آرمسترانگ و آلدرین به ماه قدم گذاشتند و کالینز در مدار ماه، در سفینه اصلی منتظر آنان بود.

۱۴-  این سفینه ۳۰ بار در مدار ماه برای مطالعه مکان فرود پیشنهادی در قسمت جنوب غربی دریای آرامش چرخید.

۱۵- فرود اول انسان بر ماه ژوئیه ۱۹۶۹ را بیش از ۶۰۰ میلیون نفر مشاهده کردند.

۱۶- آپولو ۱۱ طی ۱۰۲ ساعت و ۴۵ دقیقه مسافت بین زمین تا سطح ماه را پیمود.

۱۷-  نیل آرمسترانگ مجبور شد به طور دستی سفینه مه نشین را فرود آورد زیرا محل پیشنهادی بسیار ناصاف بود.

۱۸- نخست آرمسترانگ اولین قدم را بر روی سطح ماه گذاشت و آلدرین بعد از ۲۰ دقیقه به او پیوست.

۱۹- فضانوردان حدود ۲۳ کیلوگرم نمونه‌های خاک و سنگ ماه را جمع آوری کرده و عکس‌های زیادی گرفتند.

۲۰-  آلدرین و آرمسترانگ ۲۱ ساعت و ۳۸ دقیقه در ماه بسر بردند.

۲۱- کل ماموریت آپولو ۱۱ از زمان شروع تا فرود، ۱۹۵ ساعت، ۱۸ دقیقه و ۳۵ ثانیه طول کشید.

۲۲- پس از جداشدن مه نشین و سفینه اصلی در مدار، در تماس‌ها از کدهای "کلمبیا" برای سفینه اصلی و "ایگل"(عقاب) برای سفینه مه‌نشین استفاده می‌شد.

۲۳- زمانی که مه نشین در سطح ماه فرود آمد، تنها کمتر از یک دقیقه سوخت برایش باقی مانده بود.

۲۴- ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا، مدت کوتاهی پس از اینکه فضانوردان پرچم آمریکا را در سطح ماه قرار دادند، تلفنی با آرمسترانگ و آلدرین صحبت کرد.

۲۵-  برای نیکسون دو متن آماده کرده بودند یکی همان که خبر موفقیت فضانوردان را در آن زمان اعلام کرد و دیگری که یادآور شکست ماموریت و کشته شدن فضانوردان آپولو ۱۱ بود.

۲۶- بر خلاف شایعات، ناسا ضبط اولیه فرود در ماه را از دست نداده و تمام فیلم‌ها به دقت ذخیره شده‌اند و هر کسی بخواهد می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

۲۷-  در عین حال، فیلم‌های گرفته شده توسط دوربین مه‌نشین تنها به شکل ضبط شده در مرکز هدایت مأموریت نگهداری می‌شود.

۲۸- پرچم آمریکا تنها چیزی نیست که توسط فضانوردان آپولو ۱۱ در ماه به جا مانده، بیش از ۱۰۰ شی مختلف دیگر نیز از یادمان‌های این سفر است که در سطح قرار دارد.

۲۹-  تقریبا تمام عکس‌ها در سطح ماه، تصاویر ادوین آلدرین است که توسط دوربین نصب شده بر روی لباس فضایی آرمسترانگ توسط او گرفته شده‌اند.

۳۰- هیچ شرکت بیمه‌ای حاضر نشد با آرمسترانگ در مورد بیمه عمر قرارداد ببندد. از آنجا که او می‌خواست اگر برنگشت خانواده‌اش پول تضمین شده‌ای داشته باشند، صدها عکس را امضا کرد تا در صورت کشته شدن، خانواده اش برای تامین نیازهایشان بتوانند آنها را در حراج بفروشند.

۳۱- ملاقات و تقدیر از قهرمانان فضانورد پس از فرود نمی‌شد فورا انجام شود چون نیل آرمسترانگ، ادوین آلدرین و مایکل کالینز باید برای جلوگیری از خطر حمل میکروب‌های ناشناخته، به مدت سه هفته در قرنطینه بودند.

۳۲- در مأموریت های آپولو-۱۵، ۱۶ و ۱۷  به سطح ماه، فضانوردان با خود یک خودرو مه پیما بردند تا بتوانند مسافت‌های دورتری را برای مطالعه و نمونه‌برداری بپیمایند.

۳۳-  توانایی و عملکرد رایانه‌های آپولو کمتر از تلفن‌های همراه امروزی بود.

۳۴- موشک غول پیکر ساترن-۵ با وزن ۲۹۶۵ تن همچنان به عنوان بزرگترین موشک موفق جهان جایگاه خود را حفظ کرده است.

۳۵- آخرین فضانوردانی که بر روی ماه قدم گذاردند یوجین سرنان و هریسون اشمیت خدمه آپولو ۱۷ بودند. آنها ماه را در ۱۴ دسامبر ۱۹۷۲ ترک کردند.

۳۶- طی مأموریت آپولو ۱۷، مدت اقامت فضانوردان در سطح ماه و در مدار ماه، همچنین کل مدت اقامت آنها در خارج از سفینه یک رکورد بشمار می‌رفت.


نوشتارهای مرتبط:

انسان بر روی ماه ـ ارزشش را داشت؟

عکس‌های کمتر دیده شده از ماموریت آپولو ۱۱

نگاهی به ماموریت‌های پروژه «آپولو» / همه مردانی که قدم بر روی ماه گذاشتند


۳۷- حدود ۴۰۰۰۰۰ مهندس، تکنسین و دانشمند در برنامه آپولو شرکت کردند. این برنامه هزینه‌ای ۲۴ میلیارد دلاری برای آمریکا در برداشت.

۳۸- دقیق‌ترین نقشه ماه براساس عکس‌های کاوشگر "مدارگرد شناسایی ماه"(Lunar Reconnaissance Orbiter) تهیه شده است که بیش از ۱۰ سال به درستی در مدار ماه کار کرد.

۳۹- کاوشگر کلمنتین، تصاویری از تمام سطح ماه را در طیف‌های مختلف از جمله اشعه ماوراء بنفش تا مادون قرمز را برداشت.

۴۰- کاوشگر چینی چانگه-۴ برای اولین بار در ۳ ژانویه ۲۰۱۹ در سمت به اصطلاح تاریک ماه(قسمتی که از زمین هیچ گاه قابل رویت نیست) فرود آمد.

۴۱- سفر به ماه الهام بخش چند نسل دانشمندان و مهندسان بوده است، همچنین در محصولات فرهنگی زیادی از جمله آهنگ، فیلم‌های سینمایی و سریالهای تلویزیونی منعکس شده است.

۴۲- طبق توافقنامه مربوط به فعالیت‌های دولت‌ها در ماه و دیگر پدیده‌های سماوی در سال ۱۹۷۹ که توسط سازمان ملل متحد تصویب و توسط کشورهای شرکت کننده امضا شده، ماه و منابع طبیعی آن میراث مشترک بشر بشمار می رود و تنها می‌تواند تحت کنترل سازمان ملل متحد مورد استفاده قرار گیرند.

۴۳- سازمان تحقیقات فضایی هند در ۱۴ نوامبر ۲۰۰۸، نخستین کاوشگر خود را به ماه فرستاد.

۴۴- چین، هند و ژاپن درحال حاضر پروژه‌هایی برای مطالعه ماه را در برنامه خود دارند.

۴۵- کیسه‌ای که نیل آرمسترانگ طی ماموریت آپولو ۱۱ خاک ماه را با آن به زمین آورد، به طور اتفاقی در یک حراجی در تگزاس در سال ۲۰۱۵ به فروش رسید.

۴۶- از ۲۷۰ ریزه سنگ‌های ماه که در طول سال‌ها به افراد یا موسسات مختلف اهدا شد، بیش از ۱۸۰ مورد ناپدید شده‌اند. آنها اغلب سرقت شده یا مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند.

۴۷. نخستین کاوشگر بخش خصوصی برای رسیدن به سطح ماه، برشیت بود که به دلیل نقص فنی نتوانست به طور نرم فرود آید و سقوط کرد.


نوشتارهای مرتبط:

آپولو ۱۱: نخستین باری که انسان پای خود را بر روی کره ماه گذاشت

تصاویر کمتر دیده شده از سطح کره ماه و ماموریت آپولو


۴۸- سالهاست در مورد جمله‌ای که آرمسترانگ در زمان گام نهادن بر ماه به زبان آورد بحث می‌شود که او گفته "این گام کوچکی است برای یک انسان و قدم بزرگی است برای بشریت". بحث است که منظور او فرد بوده یا جزئی از جامعه بشری. در تفسیر این جمله به رغم اینکه خود او و ناسا اصرار دارند که معنای نامحدود داشته، نه یک فرد خاص. با این حال، هنوز عده‌ای به ناسا و آرمسترانگ، خرده می‌گیرند و آنها را سرزنش می‌کنند که به نظر می‌آید هدف فرد خاص بوده و نه انسان به عنوان جزئی از جامعه بشری.

۴۹- در ماه، یک مجسمه واقعی وجود دارد: "فضانورد بر زمین افتاده". خدمه آپولو ۱۵ یک مجسمه آلومینیومی را روی سطح به جا گذاشتند که نمادی از فضانوردانی است که به اکتشافات فضایی کمک کرده‌اند و زندگی خود را در این راه از دست داده‌اند و همچنین یک لوح یادبود با نام ۱۴ فضانوردی که تا آن زمان کشته شده بودند. در میان آنها می‌توان به خدمه آپولو-۱ که در زمان تمرین آتش گرفتند و سوختند، همچنین فضانوردان روس، سایوز-۱۱ که در زمان بازگشت به زمین کشته شدند، همچنین یوری گاگارین و ولادیمیر کاماروف، فضانورد سایوز-۱ که چتر نجات سفینه‌اش کار نکرد و بر اثر برخورد به زمین فوت شد اشاره کرد.

۵۰- با پایان پذیرفتن برنامه آپولو، دیگر انسانی به ماه سفر نکرد. احتمال دارد بعدا از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ بار دیگر انسان به ماه سفر کند.

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید