آیا زنان برای فضانوردی مناسب‌تر هستند؟

زنان در فضا مستعد ابتلا به سرطان‌های ناشی از تشعشع هستند، در حالی که مردان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند و سریعتر دچار کم‌شنوایی‌می شوند.

تاریخ ویرایش: 25 اسفند ماه 1398

دانشمندان بر اساس مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که زنان برای فضانوردی مناسب‌تر از مردان هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، "جسیکا میر" فضانورد ناسا در حال حاضر تنها زن حاضر در فضا است. این تعجب آور نیست، زیرا از حدود ۵۵۰ نفری که تاکنون به فضا اعزام شده اند، تنها ۶۵ نفر از آنها زن بوده اند.

آیا زنان برای فضانوردی مناسب‌تر هستند؟

با وجود این اختلاف فاحش میان تعداد فضانوردان زن و مرد که تاکنون به فضا رفته اند، دانشمندان معتقدند که زنان در واقع ممکن است برای این شغل مناسب‌تر باشند.

حتماً بخوانید: زنان فضانورد پیشگام

یک دلیل کلی این است که زنان از نظر اندازه معمولا کوچکتر از مردان هستند و اندام نحیفی دارند. به طور متوسط، وزن مردان از زنان بیشتر است، بنابراین وقتی صحبت از ارسال افراد کوچکتر و سبک تر به فضا می شود، به طور معمول زنان گزینه مناسبی هستند، زیرا موشک ها به سوخت کمتری برای حمل آنها نیاز خواهند داشت.

آیا زنان برای فضانوردی مناسب‌تر هستند؟

علاوه بر این، از آنجا که زنان به طور معمول کوچکتر از مردان هستند، به کالری روزانه کمتری هم نیاز دارند، بنابراین منابع غذایی می‌توانند مدت طولانی‌تری باقی بمانند و دیرتر مصرف شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که هنگامی که زنان و مردان وظایف مشابهی را در فضا انجام می‌دهند، زنان تنها به نیمی از کالری دریافتی مردان نیاز دارند. یعنی زنان با مصرف کالری یک روز یک فضانورد مرد، دو روز قادر به فعالیت هستند.

حتماً بخوانید: ماموریت تاریخی دو زن در فضا: نخستین پیاده‌روی فضایی تمام زنانه

همچنین بخوانید: رویای من برای ستارگان (کتاب زندگی‌نامه‌ی انوشه انصاری)

سپس این مسئله مهم است که بدن مردان و زنان چگونه به حضور در فضا واکنش نشان می دهد. متأسفانه هم بدن زنان و هم مردان در فضا متحمل عوارض منفی می شود. به عنوان مثال، زنان در فضا مستعد ابتلا به سرطان‌های ناشی از تشعشع هستند، در حالی که مردان بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند و سریعتر دچار کم‌شنوایی‌می شوند.

آیا زنان برای فضانوردی مناسب‌تر هستند؟

تاریخچه مختصری از زنان در فضا

نخستین زنی که به فضا رفت، یک فضانورد روس به نام "والنتینا ترشکووا" در سال ۱۹۶۳ بود. تقریباً بیست سال طول کشید تا زن دیگری پا به فضا گذاشت و در سال ۱۹۸۲ فضانورد روس دیگری به نام "وتلانا ساویتسکایا" موفق به رسیدن به فضا شد.

همچنین بخوانید: «پگی ویتسون» فضانورد زن رکورددار ناسا بازنشسته شد

طی سال‌های بعد، تعدادی از زنان از ملل مختلف از جمله "سالی راید" فضانورد آمریکایی در سال ۱۹۸۳، "رابرتا بوندار" فضانورد کانادایی در سال ۱۹۹۲، "چیکای موکای" فضانورد ژاپنی در سال ۱۹۹۲ قدم به فضا گذاشتند.

سفر زنان به فضا همینطور تا سال ۲۰۲۰ ادامه یافته است و اوایل سال جاری میلادی بود که اولین راهپیمایی فضایی تمام زنانه تاریخ در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شد.

آیا زنان برای فضانوردی مناسب‌تر هستند؟

البته این تنها فضانوردان زن نبودند که در عالم فضانوردی و کیهان شناسی تأثیرگذار بوده اند. تعداد بیشماری از زنان نیز در زمین، به تحقیقات فضایی کمک کرده اند.

در ادامه بخوانید: بررسی ۱۷ فضانورد زن ناسا که شانس سفر به ماه را دارند / نخستین زنی که به ماه قدم می‌گذارد چه کسی خواهد بود؟

بیشتر بخوانید
تبلیغات
پلتفرم کمپانکست
ایران سرور - خرید هاست دامین سرور هاست ابری
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید