ماهواره ظفر به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد

این ماهواره 113 کیلوگرم وزن دارد و عمر عملکردی آن در مدار حداقل 1.5 سال است. یکی از محموله‌هایی که ماهواره ظفر برای قرار گرفتن در مدار آن ها را حمل می کند، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی است.

تاریخ ویرایش: 30 دی ماه 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران ، صبح روز یکشنبه 29 دی ماه 1398 ماهواره ظفر با حضور جمعی از مسولان  وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان فضایی ایران در دانشگاه علم و صنعت به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد.

رئیس سازمان فضایی ایران در حاشیه این مراسم در خصوص ماهواره ظفر گفت: این ماهواره 113 کیلوگرم وزن دارد و عمر عملکردی آن در مدار حداقل 1.5 سال است. ماموریت ماهواره ظفر تصویربرداری به صورت زمان واقعی و ذخیره و ارسال پیام ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر است. این ماهوارهدر ارتفاع  530 کیلومتری و در مدار LEO دایروی قرار خواهد گرفت.

ماهواره ظفر به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد

رییس سازمان فضایی ایران افزود: دوره گردش ماهواره ظفر 94 دقیقه و شیب مداری آن 56 درجه است. یکی از محموله هایی که ماهواره ظفر برای قرار گرفتن در مدار آن ها را حمل می کند، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی است. این محموله وظیفه اندازه گیری میزان دوز یونیزه کننده توسط پرتوهای کیهانی دریافتی از فضا را برعهده دارد. علاوه بر این اثر پرتوها روی تراشه های نیمه هادی از جمله حافظه های sram مبتنی بر ترانزیستورهای اثر میدان ترکیبی را تشخیص می دهد.

براری با اشاره به کاربردهای ماهواره ظفر گفت: محموله ذخیره و ارسال (S&F) محموله دیگری است که ظفر با خود حمل می کند. این محموله امکاناتی مانند پخش همگانی پیام یک کاربر برای تمامی کاربران محلی، برقراری ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر، ارسال پیام هر کاربر برای کاربر مقصد به تعداد 256 کاربر را مهیا می کند. محموله سوم مربوط به مقوله «تصویربرداری» است که شرایطی را فراهم می کند تا تصویربرداری پانکروماتیک با تفکیک مکانی 25 متر در ماهواره ظفر 1 و تصویربرداری با تفکیک مکانی 16 متر در ماهواره ظفر 2  ممکن شود.

ماهواره ظفر به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد

معاون وزیر ارتباطات افزود: ماهواره ظفر با مامویت های متعدد در مدار قرار خواهد گرفت. از کاربردهای ماهواره ظفر می توان به بروزرسانی و تهیه نقشه های کاربری اراضی،  پایش توسعه شهری، مرز پهنه های کشاورزی، پایش تغییرات در عرصه های طبیعی و جنگلی، پهنه بندی و پایش تغییرات دریاچه های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران در نواحی شهری و به روزرسانی نقشه های ساختاری (شناسایی گسل ها و چین ها) اشاره کرد.

ماهواره «ظفر» به سفارش سازمان فضایی ایران توسط دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شده است.


در ادامه بخوانید:

ویژگی‌های ماهواره‌های ایرانی فجر، ظفر، آتست ۱ و رصد ۱

بیشتر بخوانید
تبلیغات
لوازم جانبی کالای دیجیتال
میزبان فا
انواع محصولات چرم
گوشی موبایل سامسونگ گلکسی S20
سورین سیستم - نرم‌افزار رزرو تور و هتل
دیدگاه کاربران
فرستادن دیدگاه جدید
ماکت هواپیما - خرید ماکت هواپیما
خرید کواد - کوادکوپتر- مولتی روتور- پهپاد - مولتی کوپتر
دیجی کالا - تلسکوپ
دیجی کالا - بال پاراگلایدر
کتاب دانستنی های پرواز
دیکشنری هوانوردی و هوافضا چکاوک
مرجع کامل سنسور ها، ابزار دقیق و سیستم های اندازه گیری
فهرست کانال‌ها و گروه‌های هوافضا و هوانوردی ایران در تلگرام
کتاب پرواز، تاریخ کامل هوانوردی
دیوار هوافضا
هاست میزبان فا
دیجی کالا - مولتی‌متر
کفش مردانه
انجام پروژه متلب